Prostorová data zahrnují všechny typy dat, která jsou prostorově určena, tedy že přímo nebo nepřímo odkazují na určitou polohu nebo zeměpisnou oblast. Jedná se o specifickou skupinou dat, k jejichž zpracování se obvykle využívají specializované programové prostředky. Pro běžného občana jde o data snadno čitelná a srozumitelná, pokud jsou vhodně vykládána. Svět a aktivity kolem sebe téměř nevědomky transformujeme do digitálního prostředí používáním přístrojů, které dokážou zpracovat prostorová data a modelovat reálný svět. Výsledky pak lze dále interpretovat v podobě tematických map a 3D modelů, analyzovat ve formě grafů, tabulek a publikovat na internetu. Pomáhají nám pochopit souvislosti, rozhodovat se a plánovat.
S prostorovými daty se setkáváme denně, doslova na každém kroku, ve veřejné správě i soukromém sektoru. Využívají se například v dopravě, obraně, k mapování kriminality, v klimatologii, krajinné architektuře, archeologii nebo regionálním a územním plánování, ale i při navigaci, tvorbě aplikací, při sportu nebo cestování.
Veřejná správa hraje významnou roli při sběru, ukládání, manipulaci a zprostředkování prostorových dat, protože velké množství prostorových dat vzniká v procesech agend a v informačních systémech veřejné správy.
Klíčovou úlohou DIA je stanovení a koordinace rámcových pravidel organizačního, legislativního a technického rázu, schovaných pod pojmem Národní infrastruktura pro prostorová informace (NIPI). Jedná se o funkční celek zajišťující prostřednictvím technologií, technických specifikací a opatření tvorbu, správu, aktualizaci, využívání a zveřejňování prostorových dat a sdílení služeb nad prostorovými daty (a to zejména pro účely výkonu veřejné správy nebo plnění jiných funkcí státu).
Základním koncepčním materiálem střednědobého charakteru je Strategie rozvoje infrastruktury pro prostorové informace po roce 2020 (GeoInfoStrategie 2020+). Ta stanovuje principy rozvoje národní infrastruktury pro prostorové informace v mezinárodním kontextu do roku 2027.
V oblasti prostorových informací je úlohou DIA zejména:
- koordinace rozvoje národní infrastruktury pro prostorové informace (NIPI),
- naplňování povinností vyplývajících z implementace směrnice INSPIRE, správa Informačního systému pro veřejné služby a služby veřejné správy INSPIRE (ISSI),
- účast a spolupráce v rámci různých pracovních skupin a pracovních týmů zřizovaných jinými resorty k řešení témat, která se týkají národní infrastruktury pro prostorové informace, k jejímu vzdělávání a osvětě,
- zastoupení v mezinárodních organizacích, programech a projektech.