Navigace

Webinář „Přístupnost internetových stránek a mobilních aplikací“


Menu

14. října 2024 proběhl webinář zaměřený na problematiku přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací, který se setkal s mimořádným zájmem. Na akci pořádanou pod záštitou Digitální a informační agentury (DIA) a Úřadu vlády ČR, se registrovalo více než 700 účastníků. Při registraci na webinář bylo položeno přes 400 dotazů, z nichž většina se týkala technických otázek přístupnosti. Přednášky a prezentace byly proto přizpůsobeny potřebám posluchačů a zaměřily se na praktická řešení a technické aspekty.

Úvodní slovo pronesla za Úřad vlády ČR Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, společně s Mgr. Ing. Ondřejem Menouškem, ředitelem odboru služeb eGovernmentu z Digitální a informační agentury. Oba zdůraznili rostoucí význam přístupnosti v dnešním digitálním světě, zejména ve vztahu k zajištění rovných příležitostí pro všechny uživatele, včetně osob se zdravotním postižením.

Webinář byl rozdělen do dvou bloků. První blok se zaměřil na roli DIA v oblasti přístupnosti. Vedoucí oddělení dozoru a kontroly služeb DIA představil právní rámec týkající se přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací, včetně požadavků zákona č. 99/2019 Sb., který stanovuje povinnosti pro veřejné instituce v této oblasti. Dále objasnil klíčové principy přístupnosti podle mezinárodního standardu WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines), které zahrnují pravidla pro tvorbu přístupného digitálního obsahu, jako jsou zajištění dostatečného kontrastu, správné popisy obrázků nebo navigace bez použití myši.

Za tým specialistů na přístupnost vystoupil také odborník z DIA, který představil praktické rady pro testování webových stránek a mobilních aplikací. Podělil se o zkušenosti z prováděných kontrol přístupnosti a upozornil na nejčastější chyby, kterých se povinné subjekty dopouštějí při implementaci přístupnosti. Součástí jeho prezentace byla také praktická ukázka toho, jak provádět kontrolu přístupnosti a identifikovat problematické oblasti.

Velmi zajímavý příspěvek přednesla také zástupkyně Kanceláře veřejného ochránce práv, která se zaměřila na oblast přístupnosti a její význam pro zajištění rovného přístupu k informacím ve veřejné správě.

Zástupci neziskových organizací, kteří sehrávají klíčovou roli v oblasti přístupnosti, přispěli svými odbornými znalostmi. Zástupce Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) hovořil o specifických potřebách osob se zrakovým postižením. Zástupkyně Asociace neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP) se zaměřila na otázky spojené se sluchově postiženými uživateli. Zástupce Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením (SPMP) zdůraznil důležitost srozumitelné komunikace pro osoby s mentálním postižením.

Hlavní pravidla přístupnosti na internetu zahrnují srozumitelný a jednoduchý obsah, intuitivní navigaci, přístupnost pro různé formy zdravotního postižení a zajištění rovného přístupu ke všem informacím. Tyto principy byly účastníkům webináře vysvětleny spolu s praktickými doporučeními pro jejich implementaci.

Velký zájem o webinář ukazuje, že přístupnost se stává klíčovým tématem, které je ve společnosti stále více vnímáno jako nezbytná součást digitálních služeb. Vzhledem k pozitivním ohlasům plánujeme další akce na toto téma, abychom i nadále rozvíjeli povědomí o přístupnosti a pomohli nejen veřejným institucím zlepšovat své služby pro všechny uživatele.

Účastníci webináře měli možnost klást dotazy přímo v průběhu vysílání, které byly zodpovídány online. Tato forma interakce byla velmi přínosná a podpořila širší diskuzi na téma přístupnosti. Spolupráce v této oblasti byla všemi zúčastněnými stranami velmi vítána a těšíme se na další kroky vedoucí k zajištění rovných příležitostí pro všechny uživatele.

Příspěvky na sociálních sítích:

Materiály z webináře:

Prezentace

  • Pozvánka (pdf, 1.68 MB)
  • Úvod (pdf, 242.08 KB)
  • Právní rámec (pdf, 511.33 KB)
  • Praktické rady pro testování webových stránek a mobilních aplikací (pdf, 1.19 MB)
  • SPMP (pdf, 1.84 MB)
  • ASNEP (pdf, 106.68 KB)
  • Nejčastější dotazy (pdf, 146.39 KB)