V důsledku pandemie způsobené onemocněním COVID-19 procházejí ekonomiky evropských států obdobím recese. Evropská unie proto přistoupila k realizaci politik, které mají za cíl zmírnit dopady a podpořit obnovu ekonomiky. Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/241, ze dne 12. února 2021 byl zřízen Nástroj pro oživení a odolnost (Recovery and Resillience Facility, RRF). Cílem tohoto nástroje je pomoci zemím EU zotavit se z následků pandemie a podpořit investice do ekologické a digitální transformace evropské politiky.
Česká republika vytvořila strategický dokument Národní plán obnovy, jehož prostřednictvím požádala o finanční příspěvek z RRF ve výši 7 035,7 mil Eur (179,1 mld. Kč). Národní plán obnovy byl Vládou ČR schválen 17. května 2021.
Vláda a Evropská komise schválily v roce 2023 aktualizovaný Národní plán obnovy (NPO), jehož významnou částí bude nově půjčka z Nástroje pro oživení a odolnost. Oproti původnímu NPO s alokací 179 mld. Kč se tak Plán zvýší o dalších 50 mld. Kč.
Národní plán obnovy a investice, které jsou v něm zahrnuty, jsou rozděleny do 7 pilířů. Tyto pilíře se dále dělí na jednotlivé komponenty a konkrétní reformy a investiční akce.
Pilíře NPO:
1. Digitální transformace,
2. Fyzická infrastruktura a zelená tranzice,
3. Vzdělávání a trh práce,
4. Instituce a regulace a podpora podnikání v reakci na COVID-19,
5. Výzkum, vývoj a inovace,
6. Zdraví a odolnost obyvatelstva
7. REPowerEU
Tyto pilíře se dále dělí na jednotlivé komponenty a DIA je vlastníkem komponenty 1.7 „Digitální transformace veřejné správy“.
Projekty Digitální a informační agentury v NPO
Jedná se o 6 projektů, které jsou již konkrétní předem definované projekty (předschválené ze strany EK). Projekty jsou vázány konkrétními milníky a za jejich plnění odpovídá DIA jako vlastník komponenty.